OCR چیست و چگونه کار میکند؟

اسکن کتاب

OCR چیست ؟

شاید ساده ترین تعریفی که میتوان برای مفهوم اینکه OCR چیست این باشد که آن را اینگونه تعریف کنیم : نرم افزاری که نوشته های چاپی را پردازش و آن را به کاراکترهایی مبدل میکند که پردازش آن برای کامپیوتر ممکن باشد. این روزها این فناوری جایگاه خود را از نظر کاربردی پیدا کرده است. در این نوشته به بررسی کاربردهای ocr میپردازیم و نحوه کارکرد آن میپردازیم . با ما همراه باشید.

او سی آر چگونه کار میکند

وقتی در حال خواندن یک نوشته هستیم مغز ما با کمک چشم کاراکترهای اپتیکی را پردازش میکند که حتی متوجه چنین پردازشی نخواهیم شد چشم ها امکان اشکال ثبت شده کاراکترها را برعهده میگیرند و در ادامه مغز این کاراکترها را پردازش میکند.

تکنولوژی OCR نیز مشابه این فرآیند را بوسیله کامپیوترها امکان پذیر میکند . در این فرآیند تصاویر مربوط به یک متن یا سند از طریق تصویربرداری دیجیتال با دوربین دیجیتال های معمول یا اسکنر گرفته شده و به کامپیوتر داده میشود سپس این تصاویر به عنوان فایل های گرافیکی مورد استفاده قرار میگیرد.

OCR چیست

در ابتدای این کار برای کامپیوتر برای این فایل ها هیچ تفاوتی با سایرفایل های تصویری مانند عکس های منظره و …. قائل نیست و تفاوت زمانی مشخص میشود که یک نرم افزار واسطه وارد این عملیات میشود.  طی این فرآیند تصویر متن که برپایه فرمت های تصویری است به فایل متنی مانند txt  یا docs و هر فرمت دیگری میتواند تبدیل شود.

مزیت های او سی آر

در طی فرآیند OCR عکس یک متن به یک فایل متنی قابل ویرایش در نرم افزارهای متداول ( مانند آفیس و….) میگردد و باعث میشود دست شما در انجام بسیاری از فرآیندها باز بماند .

کاربردهای OCR

مزایا و کاربردهای او سی آر فقط محدود به گرفتن خروجی فایل متنی برای ادیت کردن نیست و کاربردهای فراوان دیگری نیز با خود به همراه دارد که از جمله مهم ترین آن ها تبدیل متن به صوت است و از آن میتوان برای کتاب های صوتی که قابلیت نمایش متن را نیز دارا هستند استفاده کرد این ویژگی برای افراد نابینا میتواند فوق العاده باشد. همچنین این روش برای نرم افزارهای متداول تبدیل دست خط به نوشته های تایپی کاربرد دارد.

OCR چیست

نحوه کارکرد الگوریتم تشخیص دست خط

هنگامی که برای شناسایی دست خط نیازمند کامپیوتر میشویم سیستم های پشتیبانی کننده از این روش اکثرا از رویکردهای شناسایی مشخصات بهره میگیرند. مثلا هنگامی که شما حرف A  را با قلم دیجیتال با دست خط خود مینویسید دستگاه حرکت دست خط شما را دنبال میکند و براساس آن حرف A  را بصورت دیجیتال وارد سیستم میکند این سیستم باعث میشود استفاده از دست خط در نمایشگرهای لمسی متداول امکان پذیر شود.

مراحل اجرا او سی آر

حال که فهمیدیم OCR چیست در ادامه ما به بررسی مراحل اجرای فرآیند اوسی آر میپردازیم و بطور مختصر هریک را توضیح میدهیم.

  • در آغاز برای اجرای این فرآیند لازم است که با کیفیت نسخه موجود از اسناد خود را تهیه کنیم ، البته گاهی اوقات ممکن است اسناد بقدری قدیمی باشند که متن با کیفیتی از آن ها در دسترس نیست. اما نباید این نکته را فراموش کنیم کیفیت متن های موجود تاثیر زیادی در دقت متن OCR شده دارد اما اگر به متن اصلی با کیفیت دسترسی ندارید با استفاده از نرم افزارهایی خاص میتوان بعد از اسکن با اعمال تغییرات در تصاویر دقت آن ها را تا حد زیادی افزایش داد.
  • در این مرحله متن آماده شده را باید با استفاده از اسکنر به تبدیل به فایل های دیجیتالی کنید . توصیه میشود برای اینکار از اسکنرهای ورقه ای بجای اسکنرهای تخت استفاده کنید زیرا سرعت اسکن بالاتری دارند. البته ناگفته نماند که بجای اسکنر از دوربین های دارای کیفیت بالا نیز میتوان استفاده کرد.
اسکن اسناد
اسکن اسناد حقوقی
  • در مرحله بعدی باید تصاویر ثبت شده را سیاه و سفید کنید شاید برایتان این سوال پیش بیاید که اینکار چه اهمیتی دارد؟ در پاسخ باید گفت این عمل باعث میشود تمامی رنگ های اضافی ثبت شده در تصاویر حذف شده و تنها دو رنگ سیاه و سفید باقی بماند این کار باعث میشود که پردازش اضافی در طی فرآیند OCR حذف شده در نتیجه دقت خروجی برای آن تا حد زیادی افزایش پیدا کند.
  • نرم افزارهای زیادی برای OCR تولید شده اند که تفاوت های کوچکی با هم دارند . برخی از آن ها که دارای الگوریتم کامل تری دارند این قابلیت را دارند که غلط های املایی را اصلاح کنند یا کلمه هایی که امکان دارد اشتباه باشد را پر رنگ تر از بقیه نمایش میدهند .
  • در پایان باید به این نکته اشاره که فناوری او سی آر هنوز راه زیادی در پیش دارند و حتی کامل ترین نرم افزارها همچنان دارای خطای خروجی هستند در نتیجه در پایان فرآیند نیاز است تا با بررسی ها از طریق اصلاح دستی بصورت انسانی فایل نهایی را ادیت و اصلاح کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

اگر می خواهید یک مشاوره رایگان بدون هیچ گونه تعهدی دریافت کنید، فرم زیر را پر کنید، با شما تماس بگیریم.