انواع تکنولوژی اسکن

فناوری اسکن

انواع اسکنر

در این مقاله قصد داریم انواع اسکنر را بر اساس نوع فناوری (CCD و CSI ) را با یکدیگر مقایسه کنیم . همانطور که میدانید با گسترش روز افزون نیاز به اسکن مدارک و اسناد ، باعث شده که تولید کننده های دستگاه های اسکن تلاش خود را برای توسعه و گسترش فناوری های جدید و کارآمد تر برای اسکن مدارک بکار گیرند. ایجاد آرشیو اسناد باعث میشود که از شر حجم زیادی که کاغذها و مدارک میگیرند خلاص شویم. بطور کلی وقتی از فناوری اسکنرها صحبت میکنیم به دو تکنولوژی 1)CCD 2)CSI اشاره میکنیم.

در طی سال های اخیر ، اهمیت اسکن در جاهایی که با اسناد مهندسی و عریض سروکار دارند رو به روز بیشتر شده است. وقتی به اسکن اسناد عریض فکر می کنیم ، متوجه می شویم که واقعاً همچین نیازی وجود دارد. در اینجا به برخی از مزایای کلیدی اسکنرهای اسناد اشاره می کنیم:

فناوری CCD جدیدترین تکنولوژی اسکن

از دیگر فناوری اسکن CCD است . این فناوری همان فناوری ای است که در دوربین های قدیمی دیجیتال از آن استفاده میشد ( امروز در اغلب دوربین ها از فناوری CMOS و در انواع پیشرفته و گرانقیمت از فناوری BSI استفاده میشود.) . CCD از عدسی ها برای ثبت تصویر روی سنسورها استفاده میکند. از این فناوری اغلب برای اسکن تصاویر رنگی با جزییات بالا در تصویر برداری استفاده میشود.

نرم افزار مدیریت اسناد

مدیریت اسناد

این اسکنرها به دلیل استفاده از CCD باعث شده تا انتخاب اول هنرمندان برای اسکن گرافیکی و هنری باشد. ولی با این حال از اسکنرهای دارای فناوری CCD در اسکن نقشه های مهندسی و اسناد با جزییات بالا نیز استفاده میشود. قدرت ثبت جزییات در این اسکنرها باعث میشود که میتوانند نقشه هایی را که چندین بار تا خورده اند با ثبت عمق زیادی از جزییات امکان حذف رد تا خوردگی در آن را بطور کامل از بین ببرند.

فناوری های اسکن تصویر

درواقع بخاطر کیفیت بسیاربالا در اسکن جزئیات است که تکنولوژی اسکن CCD را به بهترین انتخاب برای کارهای گرافیکی و هنری تبدیل کرده است. اما این موضوع باعث نمی شود که از تکنولوژی اسکن CCD در کارهای مهندسی و اسناد حرفه ای استفاده نشود! بسیار از شرکت های ساختمانی ، مشاوره ای و تولیدی از این نوع اسکنرها استفاده می کنند.

مزایای اسکن و بایگانی دیجیتال

نرم افزار آرشیو اسناد

یکی دیگر از مزایای استفاده از انواع اسکنر این نوع ، پوشش بسیار حرفه ای عمق اورجینال می شود. برای مثال ، نقشه هایی که چندین تا خورده اند تا بایگانی شوند ، پس از باز شدن ، اثر تا خوردگی روی آن ها وجود دارد. اسکنر های CCD چون می توانند عمق وسیعی از اورجینال را اسکن کنند ، این امکان را به وجود می آورند که به وسیله کامپیوتر و با استفاده از نرم افزارهای مرتبط ، اثرات تاخوردگی را حذف کرده و نقشه اسکن شده را بهینه ی بهینه کرد! همچنین اسکنرهای CCD این امکان را می دهند تا اسناد و اورجینال های ضخیم را نیز اسکن نمایید.

مزیت استفاده از CCD

نویز بسیار پایینی دارند و بخاطر اینکه از لنزها استفاده میکنند عمق تصاویر را با نسبت صحیح ثبت میکنند.

معایب CCD

بدلیل استفاده از فناوری پیچیده هزینه نگهداری بالایی دارند ضمننا اشاره به این نکته که جای زیادی هم اشغال میکنند خالی از لطف نیست.

فناوری CSI در انواع اسکنر

این فناوری بجای عدسی ها از فیبرهای نوری استفاده میکنند که جهت تبدیل محتوای اصلی به تصاویر استفاده میکنند. این شیوه اسکن نسبت به CCD هزینه های پایین تری دارد. در این روش ما هیچ گونه عدسی را شاهد نیستیم بنابراین نباید توقع جزییاتی که توسط عدسی ها ثبت میشوند را شاهد باشیم این اسکنرها بیشتر برای اسکن متن ها که تک رنگ هستند استفاده میشوند. این نوع از انواع اسکنر این روزها در حال توسعه است.

انواع اسکنر

مزیت های فناوری CIS

برخلاف CCD ها که شرایط نگهداری سخت و پر هزینه ای با خود دارند این فناوری ها به مراتب ارزان تر هستند ، جای کمتری اشغال میکنند و بدلیل عدم استفاده از عدسی ها نگرانی آسیب دیدن و خراشیده شدن وجود ندارند.

معایب فناوری CIS

بدلیل عدم استفاده از عدسی ها تصاویر ثبت شده چندان عمقی ندارند و نویز نسبتا بالایی دارند. بطور کلی برای اسکن متون استفاده از فناوری CIS و برای تصاویر رنگی و آتلیه ای CCD توصیه میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

اگر می خواهید یک مشاوره رایگان بدون هیچ گونه تعهدی دریافت کنید، فرم زیر را پر کنید، با شما تماس بگیریم.