اسکن کتب درسی و غیر درسی

اسکن کتاب

اسکن سازی کتاب

اسکن کتاب های کتابخانه بهترین راه برای ایجاد یک کپی دیجیتالی از کتاب های کاغذی است. با ورود دستگاه مطالعه دیجیتالی مانند آپید، تبلت و دستگاه های تلفن هوشمند، محبوبت کتاب های اسکن شده و فایل های (کتاب) دیجیتالی بخصوص فایل های کتاب در فرمت PDF روز به روز بیشتر شده است.

بعد از دیجیتال سازی (کتاب های مورد علاقه و با ارزش، آلبوم تصاویر، خاطرات خانوادگی، کتاب های تصویری، مجلات خاص و …) می توان آن را به فرمت مورد نظر تبدیل کرد، برای مثال تبدیل کتاب به PDF و یا فرمت های دیگری مانند PDF ، PDF Searchable ، Word ، Mobi، Epub، و … همچنین درصورتی که نیاز به چاپ مجدد کتاب بود و یا کیفیت فایل خروجی برایتان بسیار مهم است می توان در صورت درخواست کتاب را مجددا صفحه آرایی می کنند.

اسکن با اسکنر کتاب

Book-scanner یا اسکنر کتاب دستگاهی است که بدون آسیب رساندن به مجلد (کتاب، مجله و سایر موارد مشابه) قابلیت تصویربرداری و دیجیتال سازی از آن را دارا می باشد. اسکنر کتاب انواع مختلفی دارد که به روش های متفاوت عمل اسکن و نهایتا تهیه خروجی دیجیتال را انجام می دهند. تنها نکته ای که می توان در مورد اسکنرهای کتاب گفت این است که هرچقدر سنسور تصویربرداری با مجلد فاصله کمتری داشته باشد، عمل دیجیتال سازی با کیفیت و دقت بالاتری انجام خواهد شد.

اسکن کتاب

از انواع اسکنرهایی مرتبط به اسکن کتاب می توان به اسکنر تمام اتوماتیک کتاب (فاصله سنسور با کتاب ۱۰ سانتی متر) اسکنر نیمه اتوماتیک کتاب (سنسور تصویربرداری با کتاب ۱ سانتی متر فاصله دارد)، اسکنر تصویربرداری از بالا (فاصله سنسور با مجلد ۳۰ سانتی منر) اسکنر تخت (فاصله سنسور تا مجلد (کمتر از ۱ سانتی متر)؛ اسکنر کششی (جهت اسکن کتاب باید برش بخورد – فاصله تا سنسور تقریبا صفر) این اسکنرها برای اسکن مواردی مانند کتاب، مجله، نسخه های خطی و موارد مشابه استفاده کرد.

انتخاب نوع اسکنر برای اسکن مجلد بستگی به نوع مجلد برای دریافت بالاترین کیفیت خروجی یا طبق درخواست افراد انجام می شود.

روش های اسکن کتاب

اولین چیزی که در هنگام گرفتن کتاب از مشتریان پرسیده می شود نوع دیجیتال سازی است. روش هایی که معمولا مورد استفاده قرار می گیرد به صورت زیر می باشد:

  1. اسکن پس از جداسازی و برش کتاب

در این روش ابتدا کتاب از عطف ( قسمتی که کاغذ ها به هم چسب خورده اند) با استفاده از تیغ های مخصوص برش داده می شود؛ و پس از برگ برگ شدن کتاب، پروسه دیجیتال سازی شروع می شود. این فرایند بسیار سریع است.این سرویس با هزینه پایین تر قابل انجام است. پروسه اسکن در این روش کوتاه تر خواهد بود. کیفیت اسکن بیشتر است (بسته به مقدار جزئیات کتاب)

اسکن سازی کتب

  1. اسکن بدون برش

در این روش مراحل دیجیتال سازی کتب، مجلات و .. با از اسکنرهای فوق پیش رفته انجام می شود که به کتاب هیچ گونه آسیبی نمی رسد. البته کیفیت اسکن در مقایسه با مورد قبلی کمی پایین تر است.کتاب در همان شرایط اول باقی می ماند، تابش نور به کتاب به طور قابل توجهی کمتر می تابد (برای کسانی که در مورد محو شدن محتوای کتاب موقع اسکن نگرانند)، بسیار ایده آل برای کتاب ها و مجلات ارزشمند و نادر

اسکن مدارک
اسکن اسناد

بعد از اینکه نوع اسکن توسط مشتری انتخاب شد و برآورد هزینه نسبت به نوع اسکن و تیراژ انجام شد؛ چند صفحه را به صورت تصادفی اسکن کرده و برای تایید کیفیت برای مشتری ارسال (ایمیل) می شود؛ پس از تایید چ (به صورت ایمیل یا تلفنی) مابقی کارها انجام می گیرد. پس از اتمام کار به مشتری اطلاع داده می شود که نوع دریافت فایل الکترونیکی و کتاب فیزیکی را مشخص کند. که هم می توانید به صورت حضوری اقدام نموده و هم قابل ارسال از طریق پیک/پست می باشد.

اسکن کتاب

تشخیص متن (OCR) به صورت اختیاری

OCR  (سیستم تشخیص متن یا تبدیل کتاب به متن قابل انتخاب و قابل ویرایش) گزینه ای است که باعث می شود کتاب به صورت کامل قابل جستجو و ویرایش (در فرمت های قابل ویرایش) شود. البته باید توجه داشت که نوع و هزینه OCR با زبان، نوع فرم بندی ، رنگ و … کتاب رابطه مستقیم دارد.

تبدیل

پس از انجام فرایند و اتمام OCR (اختیاری)؛ تمام صفحات و تصاویر کتب، به فرمت مورد نظر تبدیل می شود. فرمت های مورد تبدیل که بصورت معمول مورد استفاده قرار می گیرند را می توان در “فرمت خروجی کتاب” مشاهده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

اگر می خواهید یک مشاوره رایگان بدون هیچ گونه تعهدی دریافت کنید، فرم زیر را پر کنید، با شما تماس بگیریم.