اسناد و اطلاعات طبقه بندی شده

اسناد طبقه بندی شده

اسناد طبقه بندی شده

اطّلاعات طبقه‌بندی یا اسناد طبقه بندی شده ،اطلاعات حساسی است که، بر پایه قانون یا مقرّرات داخلی بنگاه‌های مالک آن، دسترسی به آن برای گروه خاصی منع شده‌ است. گاه اصطلاح «اسناد طبقه‌بندی‌شده» یا «اطلاعات محرمانه» نیز در این مورد به کار می‌رود. تقریبا همه دولت‌ ها ضوابطی برای طبقه ‌بندی اسناد و اطلاعات دارند. بسیاری از شرکت ‌های خصوصی نیز برای حفاظت از اطلاعات مالی و فنی خود نوعی نظام طبقه ‌بندی دارند.

در نظام دولتی ایران معمولاً اطلاعات طبقه ‌بندی ‌شده چهار دسته هستند.

  1. محرمانه
  2. خیلی محرمانه
  3. سری
  4. کاملا سری

مدیریت اسناد

خدمات اسکن مدارک

اطلاعات طبقه بندی شده چیست ؟

طبق ماده (۱) آئین ‌نامه طرز نگهداری اسناد سری و محرمانه دولتی شماره ۱۴–۱۷۰/م – ۲/۱۰/۱۳۵۴ وزارت دادگستری، «اسناد سری و محرمانه دولتی به اعتبار مقدار مراقبتی که باید در حفظ آن ‌ها بشود به چهار طبقه تقسیم می‌شوند: طبقه اول ـ اسنادی است که افشای غیرمجاز آن ‌ها به اساس حکومت و مبانی دولت ضرر جبران ناپذیری برساند. طبقه دوم ـ اسنادی است که افشای غیرمجاز آن‌ ها منافع عمومی و امنیت ملی را دچار مخاطره کند.

اسناد طبقه بندی شده

طبقه سوم ـ اسنادی است که افشای غیرمجاز آن ‌ها نظام امور سازمان‌ ها را مختل و اجرای وظائف اساسی آن ‌ها را ناممکن کند. طبقه چهارم ـ اسنادی است که افشای غیرمجاز آن‌ ها موجب اختلال امور داخلی یک سازمان شود یا با مصالح اداری آن سازمان مغایر باشد.

اگرچه “اطلاعات یا اسناد طبقه بندی شده ” به طبقه ‌بندی رسمی و علامتگذاری اصولی بر حسب حساسیت اشاره دارد، ولی حسی شبیه به سانسور هم ایجاد می‌کند. اغلب بین طبقه ‌بندی امنیتی رسمی و علائم حریم خصوصی مانند “تجاری با اطمینان” تمایز قائل می ‌شوند.

اسکن تصاویر

اسکن اسناد و مدارک

طبقه ‌بندی ‌ها را می ‌توان با کلمات کلیدی دیگری استفاده کرد که دستور العمل‌ های دقیق ‌تری در مورد نحوه استفاده یا محافظت از داده‌ها ارائه می ‌دهد.

برخی از شرکت ‌ها و سازمان‌ های غیر دولتی نیز به دلیل محافظت از اسرار تجاری، یا قوانین و مقررات مربوط به امور مختلف از جمله حریم شخصی، رسیدگی به پرونده‌ های قانونی و زمان انتشار اطلاعات مالی، یک سطح اطلاعاتی را به اطلاعات خصوصی خود اختصاص می ‌دهند.

با گذشت زمان بسیاری از اطلاعات و یا اسناد طبقه بندی شده می‌توانند کمی حساس‌تر شده یا حساسیت کمتری داشته باشند، همچنین ممکن است رمزگشایی و عمومی شوند. از اواخر قرن بیستم در بعضی از کشورها قانون آزادی اطلاعات وجود داشته است که به موجب آن در نظر گرفته می‌ شود که مردم دارای حق انتشار همه اطلاعاتی هستند که در صورت انتشار آن‌ها ، آسیبی وارد نمی‌ شود. گاهی اوقات اسناد با اطلاعاتی كه هنوز هم محرمانه تلقی می ‌شوند، منتشر می‌ شوند.

طبقه ‌بندی اسناد دولتی

هدف از طبقه ‌بندی، محافظت از اطلاعات و یا اسناد طبقه بندی شده است. طبقه ‌بندی‌های بالاتر، تحت عنوان طبقه ‌بندی رسمی، برای محافظت از اطلاعاتی است که ممکن است امنیت ملی را به خطر اندازد و به اصطلاح “اسرار دولت” نامیده می ‌شود و واجد سطوح مختلف حفاظت، براساس خسارتی‌ است که ممکن است انتشار آن اطلاعات ایجاد کند.

با این حال اطلاعات طبقه‌ بندی‌شده اغلب توسط مسئولان در جهت اهداف سیاسی به خبرنگاران گفته می ‌شوند. چندین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا اطلاعات حساس را به دست آورده‌اند تا نقطه نظراتشان را به اطلاع مردم برسانند.

نرم افزار آرشیو اسناد

نرم افزار آرشیو و مدیریت اسناد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

اگر می خواهید یک مشاوره رایگان بدون هیچ گونه تعهدی دریافت کنید، فرم زیر را پر کنید، با شما تماس بگیریم.